Naše tipy

Je kování a těsnění oken důležité pro jejich bezporuchový provoz?

Ne každý ví, že dlouhodobý plynulý provoz oken je závislý na péči o takové prvky jako jsou okenní rámy a těsnění. Nejméně jednou za rok je nutné promazat a podle potřeby upravit kování. Údržba začíná kontrolou, zda některý kovový prvek konstrukce okna není volný nebo opotřebený. Všechny pohyblivé části vyžadují mazání nebo olejování. K údržbě používáme přípravky, které nemají vliv na anti-korozní vrstvy kování. Pokud zjistíme, že se okno nezavře dokonale, nebo mírně kleslo, je nutná regulace hladiny a tlaku rámu pomocí šroubů na pantech. Ochranu vyžaduje také těsnění. Jedná se o povrchovou aplikaci vhodného prostředku pro ochranu proti nepříznimu počasí a proti zamrznutí těsnění profilů v zimě. Nejlepší pro tento účel jsou speciální přípravky na bázi silikonové pryskyřice.

Jsou plastová okna lepší než dřevěná okna?

Plastová okna jsou zcela odolná proti vlhkosti, houbám, plísním, škůdcům apod. Nevyžadují náročnou údržbu, škrábání, natírání. Zůstávají bílá po mnoho, mnoho let.

Co je příčinou rosy z vnitřní strany okna?

Pravděpodobně v místnosti je příliš velká vlhkost. Je nutné kontrolovat působení přirozeného větrání a zajistit čerstvý vzduch z venku pomocí krátkého, intenzivního větrání, nebo sklápět okno na dlouhou dobu.

Servisní kontrolu však vyžaduje situace, kdy je kondenzace uvnitř meziskelního prostoru. To může být způsobeno únikem izolačního plynu, což by vyžadovalo výměnu izolačních skla.

Co je příčinou odpařování skla z vnější strany?

Tento jev je obvykle pozorován během jara a podzimu. Je spojen s vyšší vlhkostí a vyššími rozdíly teplot uvnitř a vně. Tento jev neindikuje vady skla nebo okna.

Jak se montují nárožní okna?

Nárožní okna jsou vzájemně spojeny tzv. konektorem 90 stupňů nebo 135 stupňů. Rozměr okna (otvor) je závislý na systému profilu.

Kdy je nutné odstranit ochrannou pásku z okna?

Pokud je instalace oken naplánovaná v delším časovém horizontu, musí se ochranná páska odstranit nejpozději do tří měsíců ode dne obdržení oken, a když jsou nainstalovány najednou - páska by měla být odstraněna nejpozději do jednoho měsíce po instalaci.

Samozřejmě, po dobu omítání budovy musí být okna pečlivě chráněna před poškozením a nečistotami kování.

Při zadávání rozměrů oken první je šířka nebo výška okna?

Při zadávání rozměrů oken první je šířka, pak výška okna.